Offering you a complete choice of products which include advu-20x100 festo pneumatic cylinder, sda25x10b airtac pneumatic cylinder, fito pneumatic cylinder, pneumatic advu cylinder, dnc-32-25-ppv festo cylinders and adn-40-60-a-p-a festo cylinder.
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | ADVU-20X100 |
| Brand | Festo |
| Max. Pressure | 1.0 Mpa |
₹ 2407 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | SDA25x10B |
| Brand | Airtac |
| Packaging Type | Box |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum Alloy |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Fito |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Structure | Square |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | DNC-32-25-PPV |
| Brand | Festo |
| Max. Pressure | 12 Bar |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | ADN-40-60-A-P-A |
| Brand | Festo |
| Packaging Type | Box |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | up to 10 bar |
| Usage/Application | Automation |
| Type | Double acting |
| Material | Aluminium |
| Cylinder Diameter | 20 mm |
| Shaft Diameter | up to 100 mm |
| Shape | Square |
| Color | Silver |
| Dimension/Size | 20x25 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Festo |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Packaging Type | Box |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | up to 10 bar |
| Shaft Diameter | up to 25 mm |
| Usage/Application | Automation |
| Type | Double acting |
| Stroke Length | up to 50 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Force | 15 kg |
| Cylinder Diameter | 20 mm |
| Bore Size | 25mm |
| Action | Double Acting |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Power | up to 5 hp |
| Structure | Circular |
| Operating Temperature | up to 70 degree |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Double acting |
| Shape | Square |
| Color | Silver |
| Dimension/Size | 20-5 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 10 hp |
| Structure | Square |
| Operating Temperature | 150 degrees |
| Material Grade | A GRADE |
| Weight | 500 GM |
| Voltage | 220 V |
| Rod Length (mm) | 5MM |
| Stroke Length (mm) | 5MM |
| Double Acting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Piston Diameter | As Per Drawing |
| Cylinder Diameter | 20 mm |
| Shaft Diameter | 100 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1789 / Piece Get Latest Price
| Piston Diameter | 25mm |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Structure | Square |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Product Code | ADN-12-25-A-P-A |
| Brand | Festo |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Automation |
| Type | Double acting |
| Bore Size | 20 |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Silver |
| Dimension/Size | 20-10 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 5 hp |
| Structure | Square |
| Operating Temperature | 150 degrees |
| Material Grade | A GRADE |
| Weight | 500 GM |
| Voltage | 220 V |
| Rod Length (mm) | 10 |
| Stroke Length (mm) | 10 |
| Double Acting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Piston Diameter | 6mm |
| Cylinder Diameter | 10 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Automation |
| Max Pressure | 12 bar |
| Shape | Square |
| Festo | 10 |
| Type | Double acting |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pneumatic Cylinder .
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India