Manufacturer of a wide range of products which include analog pressure gauge, stainless steel pressure gauge and pressure regulator.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 10 inch / 250 mm |
| Use | Gas |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Absolute Pressure |
| Connection Type | BSP |
| Pressure Range (Upto) | 25 Bar |
| Connection Size | 1/4 inch |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 10 inch / 250 mm |
| Brand | Janatics |
| Pressure Range | 0 to10 bar |
| Use | Process Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Material of casing | Stainless Steel |
| Accuracy Class | 0.1 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 552 / Piece Get Latest Price
| Inlet Pressure | 50 PSI |
| Media | Air |
| Brand | Festo |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Thread Type | BSP |
| Type of Product | Regulator |
| Model No | R13614 |
| End Connection Type | Screwed |
| Port size | 6.35 mm |
| Flow Rate | 600 |
| Maximum Operating Pressure | 15 Bar |
| Country of Origin | India |
| Applicable Pressure Range | 0.5 - 10 ba |
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India