Our product range includes a wide range of janatics pneumatic fittings, festo pneumatic, festo valve, festo qs-1/4-8 push in fittings, hgl-1/4-b festo piloted non return valve and pneumatic frl unit.
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Type | Adapters |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Working Pressure | 10 |
| Brand | Janatics |
| Color | BLUE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Port Size | 1/4 |
| Usage/Application | AIR |
| Capacity | 10 |
| Weight | 200 |
| Power | 24 |
| Pressure | 10 |
| Thread Size | 1/4 |
| Bore Size | 1/4 |
| Voltage | 24 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gas Solenoid Valve |
| Media | Air |
| Product Type | 3 Way |
| Port Size | 1/8 inch |
| Coil Type | Single |
| End Connection | Screwed |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Operating Voltage | 24 Volt (AC) |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| 1 | 2 |
₹ 123 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Material | SS |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Festo | 10 |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering a wide range of Industrial Automation Solution to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients .
₹ 998 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/4 |
| Brand | Festo |
| Model Name/Number | HGL-1/4-B |
| Media | Air |
| Operating Pressure | 1 MPa |
| Weight | 41.2 g |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Product Code | HGL-1/4-B |
| Actuation Type | Pneumatic |
| Pilot Pressure | 10 bar |
| Nominal Tightening Torque | 11 Nm |
₹ 3250 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 1/2 inch |
| Brand | BOPTECH |
| Pressure Range | 10 bar |
| Combination Equipment | Frl |
| Model Name/Number | Ac4010-04 1/2" Frl |
| Operating Pressure | 10 |
| Material | Metal |
| Size | 1/2" |
| Color | White |
| Weight | 4 |
| Max. Condensate Capacity | 10 |
| Mounting Type | 10 |
| Operating Temperature | 10 |
| Max. Pressure | 10 |
| Max Oil Level | 1 |
| Bore No. | 1/2" |
| Usage/Application | Air |
| Item Code | Ac4010-04 1/2" Frl |
| Series | Ac4010-04 |
| Set Pressure | 0.5 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ac4010-04 1/2" Frl .
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India