Our product range includes a wide range of pneumatic diaphragm valves and pneumatic actuated valve.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/4 inch |
| Material | BRASS |
| Usage/Application | AIR |
| Media | AIR |
| Pressure | Medium Pressure |
| Color | YELLOW |
| Max. Pressure | 0-10 |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Actuator Type | Pneumatic Actuator |
| Structure | suitable with all valve |
| Voltage | 230 V AC |
| Stroke Length | 90 degree |
| Valve Motion | Rotary Motion Valve |
| Model Name/Number | 32MM |
| Brand | PNEUTORK |
| Rated Load | 100 lb |
| Speed At Rated Load | 8.4 in/min |
| Duty Cycle | 17% |
| Retracted Length | 16-3/4" |
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India