Providing you the best range of festo polyurethane tubing and festo plastic tubing pun 8x1 25bl 15966 with effective & timely delivery.
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Material | Polyurethane |
| Length of Pipe | 8MM |
| Tubing OD Inch Size | 8MM |
| Bursting Pressure | 16 Bar |
| Working Temperature | 60 Degree Celsius |
| Thickness | 3 mm |
| Warranty | 6 Month |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | PP |
| Length of Pipe | 8mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Festo | 10 kg |
Minimum order quantity: 50 Meter
Plastic tubing
PUN-H-8X1,25-BL
Part number: 197385
General operating condition
Data sheet
Feature Value
Outside diameter 8 mm
Flow-relevant bending radius 37 mm
Inside diameter 5.7 mm
Min. bending radius 21 mm
Instructions on use TPE-U Ether based
Tubing characteristics Suitable for energy chains
Operating pressure complete temperature range -0.095 MPa ... 0.6 MPa
Operating pressure complete temperature range -0.95 bar ... 6 bar
Operating pressure complete temperature range -13.775 psi ... 87 psi
Temperature-dependent operating pressure -0.095 MPa ... 1 MPa
Temperature-dependent operating pressure -0.95 bar ... 10 bar
Temperature-dependent operating pressure -13.775 psi ... 145 psi
Note on operating pressure Water: temperature-dependent operating pressure, see diagram, max.
0.3 MPa at 0 - 60 C
Approval German Technical Control Board (TÜV)
Certificate issuing authority B 013277 0506 00
Operating medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-]
Water (liquid, ice-free)
Fire test material UL94 HB
LABS (PWIS) conformity VDMA24364-B2-L
Suitability for the production of Li-ion batteries Suitable for battery production according to the Festo internal definition
of the degree of severity F1A with restrictions regarding the use of Cu/
Zn/Ni
Cleanroom class Element installed statically, no meaningful evaluation possible
according to ISO 14644-1
Suitable for use with food See supplementary material information
Ambient temperature -35 C ... 60 C
Product weight according to length 0.0287 kg/m
Pneumatic connection For push-in connector O.D. 8 mm
For barbed fitting inside diameter of 6 mm with union nut
Colour Blue
Shore hardness D 52 +/-3
Note on materials RoHS-compliant
Material tubing TPE-U(PU)
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India