Leading Manufacturer of metal work valves, festo pneumatic, manifold mounted solenoid valve, steam solenoid valve, pneumatic diaphragm valves and festo mfh 3 1 8 from New Delhi.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Color | White |
| Head Shape | Square |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Metalwork |
| Packaging Type | Box |
₹ 2826 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | AIR |
| Capacity | 10 |
| Weight | 100 |
| Automation Grade | Automatic |
| Port Size | 1/8 |
| Power | 24 |
| Pressure | 10 |
| Thread Size | 1/8 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Media | Air |
| Voltage | 5V |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Finished Type | Powder Coated |
| Pressure | 10 Bar |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Usage/Application | Water |
| Pressure | Medium Pressure |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Color Coated |
| Type of Valve | Solenoid Valve |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2" |
| Media | Air |
| Connection Type | Threaded |
| End Connection | Threaded |
| Size | All Sizesd Available from 1/4" to 4" |
| Material | Brass |
| Pressure | Medium Pressure |
| Media Type | Gas, Oil, Air, Water |
| Color | Golden |
| Automation Grade | Automatic |
| Actuation | Normally Open / Normally Closed |
| Port Size | 1/2" / 4" |
| Temp. Of Media | up to 70 degree |
| Power | 220/110/12/24 AC/DC |
| Orifice | 6mm |
| Leakage Rate | 10% |
| Finishing | Powder Coated |
| Actuator Action | Normally Closed / Normally Open |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Standard | ISO |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Gasket | Rubber |
| Working Pressure | 10 bar |
| I Deal In | New Only |
| Leak Proof Seal | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220/110/12/24 Volt AC/DC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Media | Water |
| Valve Size | 60 mm |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Control | Direct-Operated |
| Finishing | Coated |
| Voltage | 220V AC |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Media | Air |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Mindman |
| Voltage | 220V |
| Power | 2.0W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 360 / Pack Get Latest Price
| Valve size | 1/4 Inch |
| End Connection Type | Threaded |
| Media | Air |
| Material | Aluminum |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Power | 4.8 Watt |
| Voltage | 24 V DC |
| Product Code | 4V-210-08 |
| Brand | Techno |
| IP Rating | IP65 |
| Max. Pressure | 0.8 MPa |
| Application | AIR,WATER |
Minimum order quantity: 1 Pack
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 Inch |
| Material | Brass |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Akari |
| Model Number | CS-728A |
| Size | 1/2 inch |
| Pressure | 10 bar |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic |
| Pressure | 0.8 MPa |
| Material | Mild Steel |
| Media | Air |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Pneumatic Hand Lever |
| Feature | Perfect Gripping |
| Size | 3 inch |
| Valve Size | 1/4 inch |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection Type | Threaded |
| Valve Size | 1inch |
| Media | Air |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Finishing | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Application | AIR,WATER,OIL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 220V |
| Pressure Range | 16 Bar |
| Surface Finished | Galvanized |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Media | Air |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Mindman |
| Material | Plastic |
| Voltage | 220V |
| Power | 2.0W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Brass |
| Media | Water |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Techno |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.5inch |
| Pressure | 12 Bar |
| Material | Stainless Steel |
| Connector Type | Flanged End |
| Usage/Application | Gas |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Automation Grade | Manual |
| WOG Rating | 150 |
| Design | Hydraulic |
| Fire Safe | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 888 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 20 mm |
| Pressure | Medium Pressure |
| Type | Flow Control Valve |
| Material | Mild Steel |
| Media | Air |
| Port Size | 1/2 Inch |
| Body Style | Two Way |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Size | 0.5inch |
| End Connection | Flange End |
| Usage/Application | Water |
| Maximum Pressure | 10 |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Temperature | 10 |
| Automation Grade | 10 |
| Application | DIARY |
| Finish Type | Galvanized |
| Fire Safe | Yes |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5inch |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Air |
| Pressure | 12 Bar |
| Product Type | Pneumatic |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Material Grade | SS304 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Media | Water |
| Size | 1.5inch |
| Actuator Type | Pneumatic Butterfly |
| Material | Cast Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Color Coated |
| Fire Safe | Yes |
| Features | Rust Proof |
Minimum order quantity: 100 Piece
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India