Solenoid valve
₹ 3284 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | ALUMINIUM |
| Maximum Pressure | 0-10 BAR |
| Maximum Temperature | HIGH TEMPERATURE |
| Application | AIR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Media | Air |
| Pressure | 10 |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Packaging Size | 1 |
| HS Code | 8481 |
| Country of Origin | Made in India |
| Festo | 10kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gas Solenoid Valve |
| Media | Air |
| Product Type | 3 Way |
| Port Size | 1/8 inch |
| Coil Type | Single |
| End Connection | Screwed |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Operating Voltage | 24 Volt (AC) |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| 1 | 2 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6435 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gas Solenoid Valve |
| Port Size | 1/2 inch |
| Media | Air |
| Product Type | 5 Way |
| Coil Type | Single |
| End Connection | Screwed |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Operating Voltage | 24 Volt (AC) |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2826 / Piece Get Latest Price
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | ALUMINIUM |
| Maximum Pressure | 10 |
| Valve Size | 1/8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3110 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | MFH-5-1/8 |
| Brand | Festo |
| Max. Pressure | 0.8 MPa |
Minimum order quantity: 1 Piece
MFH-5-1/8 Festo Solenoid Valve
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/8 inch |
| Media | Air |
| Material | Aluminum |
| Packaging Type | Box |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Festo |
| Product Code | MFH-3-1/8 |
| Max. Pressure | 0.8 MPa |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| No of valves | 3 way |
| Application | Industrial Air |
| Connection size | 1/4 inch |
| Working Pressure | 10 bar |
| Pressure rating | 3000 psi |
| Header Size | 3 |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 1/8 |
| Max. No. Of Valve Positions | 3 |
| LABS (PWIS) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Product Weight | 170 g |
| Type Of Mounting | With Mounting Bracket |
| Brand | Festo |
| Material Of Sub-base | Aluminum Anodized |
| Pneumatic Connection 1 | G1/4 |
₹ 3110 / Piece Get Latest Price
| Media | Air |
| Features | Mfh-5-1/8 |
| Material | Aluminium |
| Operating Pressure | 10kg |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| I Deal In | New Only |
| Control | Direct-Operated |
| Valve Size | 1/8 inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | 1 |
| Packaging Size | 1 |
| Weight | 500gm |
| Warranty | No |
| Voltage | Any |
| Power | Any |
| Country of Origin | Made in India |
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India