Providing you the best range of festo pneumatic fittings push union qs, festo pneumatic fitting, uflow pneumatic fittings, pneumatic fittings uflow, uflow automation pneumatic fittings and pneumatic fittings with effective & timely delivery.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic and SS |
| Usage/Application | Pneumatic pipe |
| Size | 1/8" to 1/2" |
| Type | Push in Fittings |
| Working Pressure | 10 bar |
Minimum order quantity: 10 Piece
FESTO Push in Fittings
All type of High Quality Push in fittings for Pu pipe Connections Such as Straight Male Connector, Female Connector, Male Elbow, Female Connector, Union Jointer/Elbow/Tee, Male Tee, Female Tee and many more
₹ 246 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Material | SS |
| Type | Staplock Fittings |
| Finishing | Polished |
| Working Pressure | 10 |
| Color | SILVER BLUE |
| Brand | Festo |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | QS-1/2-12 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Material | SS and Plastic |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Brand | Festo |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Fitting Type | Elbow |
| Type | Adapters |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Brand | Uflow |
₹ 59 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Fitting Type | Elbow |
| Type | Adapters |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Brand | Uflow |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Fitting Type | Elbow |
| Type | Adapters |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Brand | Uflow |
Minimum order quantity: 10 Piece
Uflow pneumatic fitting .
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Fitting Type | Elbow |
| Type | Adapters |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Brand | Uflow |
Minimum order quantity: 10 Piece
Uflow pneumatic fitting .
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Fitting Type | Elbow |
| Type | Adapters |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Brand | Uflow |
Minimum order quantity: 10 Piece
Uflow pneumatic fitting .
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Fitting Type | Coupler |
| End Connection Type | Threaded |
| Brand | CKD |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Type | one touch |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 1/2 inch |
| Brand | Smc |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS and Plastic |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Airtac |
| Product Code | HLQ25X75SB |
| Packaging Type | Box |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Material | SS |
| Type | Staplock Fittings |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Festo |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | QS-1/4-10 |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 236 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Material | SS |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Festo |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | QS-1/2-10 |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| End Connection Type | Threaded |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | up to 10 bar |
| Type | Hydro Pneumatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Fixed/Self-Adjusting Cushioning | Easy push in tube connector |
| Bore Size | 4mm to 16mm |
| Shape | Round |
| Automation Grade | pneumatic push in fitting |
| Color | Black |
| Dimension/Size | 4mm to 16mm |
| Structure | Circular |
| Operating Temperature | up to 70 degree |
| Material Grade | Plastic material with stainless steel fitted inside |
| Weight | 70gm |
| Double Acting | No |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Color | Silver and Blue |
| Packaging Type | Box |
| Head Code | Round |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 220 V |
| Brand | TMC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP65 |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Packaging Type | Poly Pack |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 10 Pc |
| Brand | Festo |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Golden |
| Size | 3/4 Inch |
| Finishing | Polished, Nickel Plated |
| Packaging Type | Box |
| Connection | Male |
| Connectors Size | 3/4 inch |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Nozzle Size | 1.4 mm |
| Body Material | Plastic |
| Cup Capacity | 550 ml |
| Air Inlet Size | 3/8'' |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Plastic |
| Cup Capacity | 550 ml |
| Nozzle Size | 1 mm |
| Air Inlet Size | 3/8'' |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.75 inch |
| Material | Plastic |
| Media | Air |
| Pressure | 10 |
| End Connection Type | Threaded |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Material | STEEL |
| Thread Size | 1/4"INCH |
| Color | BLUE |
| Quantity Per Pack | 10 |
| Product Type | PUSH FITTING |
| Brand | FESTO |
| Pressure Renge | 10 |
| Part Number | 153003 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
BRAND : FESTO
MODLE NO: QS-1/4-6
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Duncan |
| Max. Pressure | 10 bar |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Duncan |
| Packaging Type | Box |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black and Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Akari |
| Packaging Type | Box |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Festo |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | QS-1/4-12-I |
| Packaging Type | Box |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Festo |
| Product Code | QS-1/8-6 |
| Packaging Type | Box |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Acting Type | Single |
| Cylinder Type | Single Acting |
| Max Pressure | 0.6 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Type Of Ram | Screwed |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter | 8 mm |
| Stroke Length | 5 mm |
| Dimension (LxWxH) | 7x1.2x1.1 cm |
| Weight | 42 g |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Connection | Male |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Size | 1/2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Festo |
| Color | Blue |
₹ 825 / Piece Get Latest Price
| Inlet Pressure | 75 PSI |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Display Type | Analog |
| Media | Air |
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Type | Pneumatic Fittings |
| Connection | Male |
| Elbow Bend Angle | 90 |
| Material | Brass |
| Size | 1/4 |
| Usage/Application | Hardware Fitting |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Head Code | Round |
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India