Providing you the best range of camozzi solenoid valve, 2w-160-15 1/2" brass solenoid valve, festo mfh 3 1 4, festo solenoid valve, asco pulse valve and electro pneumatic valve with effective & timely delivery.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | ALUMINIUM |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Application | AIR |
| Power | 3.1 W |
| Packaging Type | Box |
| Coil Voltage | 24V |
| Brand | Camozzi |
| Frequency | 50/60 Hz |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Media | Water |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Brass |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Pack Type | Box |
| Application | AIR,WATER, OIL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2188 / Piece Get Latest Price
| Material | ALUMINIUM |
| Features | AIR |
| Power Consumption | 10 |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2188 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gas Solenoid Valve |
| Media | Air |
| Product Type | 3 Way |
| Port Size | 1/4 inch |
| Coil Type | Single |
| End Connection | Screwed |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Operating Voltage | 24 Volt (AC) |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Pressure | 10 |
| Color | SILVER |
| Media | Air |
| Country of Origin | Made in India |
| Valve Size | 1/8" to 2" |
| Brand | asco |
| Media | Air, Gas, Water, Fuel |
| Material | Brass/Bronze, Aluminium, Stainless Steel |
| Pressure | 0-80 bar, 0-80 bar |
| Temperature of Media | Normal Temperature, High Temperature |
| Media Type | Gas, Water, Oil |
| Coil Voltage | 110V, 110V, 24V, 24V, 12V, 12V |
| Control | Pilot Operated, Direct-Operated |
| Automation Grade | Automatic |
| Type Of Coil Protection | ip 65 and ip 67 |
| Condition | New |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 1/2" |
| Material | Aluminium |
| Input Current | 220 volt |
| Input Pressure | 20-125 psi |
| Model Name/Number | PVS3012GPPAINC1 |
| Supply Air Pressure Mpa | up to 1 Mpa |
| Rated Load | 100 lb |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 1/2 Inch |
| Size | 1/2" to 2" |
| Actuator Type | Electric |
| Media | Water |
| Material | Brass |
| Connector Type | Threaded |
| Pressure | Medium Pressure |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 volt Ac and 24 volt Dc |
| Temperature | -10 to 70 degree |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| WOG Rating | 150 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gas Solenoid Valve |
| Media | Air |
| Product Type | 3 Way |
| Port Size | 1/4 inch |
| Material | Aluminium |
| Packaging Type | Box |
| Coil Voltage | 24V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | 0.8 MPa |
| Max. Pressure | 0.8 MPa |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gas Solenoid Valve |
| Media | Air |
| Product Type | 5 Way |
| Pressure | High Pressure |
| Port Size | 1/4 inch |
| Usage/Application | Air |
| Coil Type | Double |
| End Connection | Screwed |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Material | Aluminium |
| Operating Voltage | 24 Volt (AC) |
| Body Material | Aluminium |
| Packaging Type | Box |
| Coil Voltage | 24V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Festo |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 Inch |
| Material | Brass |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Manual |
| Media | Air |
| Application | Industrial |
| Pack Type | Box |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Material | MS |
| Coil Voltage | 40V |
| Media | Oil |
| Automation Grade | Manual |
| Application | Industrial |
| Color | Black |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | As Per Drawing |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Double acting |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Silver |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection Type | Threaded |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Color | Black,Golden |
| Product Type | Pneumatic Control Valve |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Material | Brass |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Manual |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Type | Directional Valve |
| Pack Type | Box |
₹ 1207 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/4 inch |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Valve Size | 1/4 inch |
| Media | Air |
| Material | Cast Iron |
| Operating Pressure | 10BAR |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Coil Voltage | 24V |
| Control | Pilot Operated |
| Automation Grade | Manual |
| Packaging Type | BOX |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1999 / Pack Get Latest Price
| Valve size | 1/4 Inch |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Air |
| Material | Aluminum |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Application | AIR |
₹ 2826 / Piece Get Latest Price
| Material | ALUMINIUM |
| Features | AIR |
| Power Consumption | 24 |
| Standard Power Consumption | 24 |
| Valve Size | 1/8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2826 / Pack Get Latest Price
| Valve size | 1/4 Inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Air |
| Material | Aluminum |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Application | AIR |
Minimum order quantity: 1 Pack
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Media | Water |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | BRASS |
| Maximum Pressure | 0-10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Application | AIR WATER GAS OIL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Material | Brass |
| Maximum Pressure | 0-10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | AIR WATER |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3470 / Piece Get Latest Price
| Media | Air |
| Material | Aluminium |
| Valve size | up to 1.0 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Air |
| Material | SS |
| Size | 15 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Zoloto |
| Packaging Type | Box |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/4 inch |
| Media | Water |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | YELLOW |
| Connection Type | Spigots |
| Size | 1/2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Media | Water |
| Material | Aluminium |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | MFH-5-1/2 |
| Brand | Festo |
₹ 8900 / Piece Get Latest Price
| Size | 15 mm |
| Material | Brass |
| Type | Class A Single Jet |
| Usage/Application | Domestic |
| Display | Analog |
| Brand | Kranti |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Rating | IP68 |
| Temperature | 90 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Pressure | High Pressure |
| Media | Air |
| Usage/Application | Air |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Available Material | SS and Plastic |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 1/2 inch |
| Media | Water |
| Shape | Semi Circle |
| Pressure | Medium Pressure |
| Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver and Blue |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Usage/Application | Air |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Material | Aluminium |
| Application | AIR |
| Packaging Type | Box |
| Coil Voltage | 24V |
| Brand | Camozzi |
| Max. Pressure | 10 bar |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Valve Sze | 1/2 inch |
| Pressure | 10 |
| Power | 24 |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | BRASS |
| Working Pressure | 1.5 MPa |
| Operating Voltage Tolerance | +- 10% |
| Maximum Ambient Temp | -5 Degree C to 180 Degree C |
| Brand | Jelpc |
| Coil Voltage | 220 V AC |
| Body Material | Brass |
| Working Medium | Air, Water, Oil |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Pulse Jet Angle Type Dust Collector |
| Material | Aluminium |
| Product Type | 2 Way |
| Port Size | 1 1/2 inches |
| Valve Size | 1.5 inch |
| Media | Air |
| Uflow | 10 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Uflow pulse jet valve .
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India