Pioneers in the industry, we offer solenoid valve, solenoid valve 4v210 08, y type angle valves, asco pulse jet solenoid valve, asco make pulse jet valve and 2w-160-15 n/o brass solenoid valve from India.
₹ 2188 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.25 inch |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | ALUMINIUM |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Application | AIR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | ALUMINIUM |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Application | AIR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.25 inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Aluminum |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Temperature | 10 |
| Application | Air |
| Boptech | 10 |
Minimum order quantity: 1 Piece
MODEL NO : 4v-210-08
1/4 X 5/2
COIL VOLTAGE AVAILABLE 220V AC , 24V DC , 110V AC
'
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Techno |
| Connection Type | Threaded |
| Angle Type | Y Type |
| Size | 1/2" to 3" |
| Surface Finishing | Silver Plated |
| Valve Type | Y- Type angle seated valve |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Model Name/Number | Y-15 |
| Maximum Temperature | Up to 70 Degree |
| Pressure | Upto 10bar |
| Packaging Type | Standard |
| Product Type | valve |
| Port | 2 port |
| Port Size | 1/2" |
| Quantity Per Pack | 1 pc |
| Temperature | Upto 70 Degree |
| Grade | 202 |
| End Connection | Threaded |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4900 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3.0 inch |
| Coil Voltage | 220/24 AC/DC |
| Media | Water |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Brand | Asco |
Minimum order quantity: 1 Piece
ASCO Pulse Jet Solenoid valves Available in All Sizes and Models
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Pressure | 0-10 |
| Color | SILVER |
| Media | Air |
| Country of Origin | Made in India |
| Valve Size | 1/8" to 2" |
| Brand | asco |
| Media | Air, Gas, Water, Fuel |
| Material | Brass/Bronze, Aluminium, Stainless Steel |
| Pressure | 0-80 bar, 0-80 bar |
| Temperature of Media | Normal Temperature, High Temperature |
| Media Type | Gas, Water, Oil |
| Coil Voltage | 110V, 110V, 24V, 24V, 12V, 12V |
| Control | Pilot Operated, Direct-Operated |
| Automation Grade | Automatic |
| Type Of Coil Protection | ip 65 and ip 67 |
| Condition | New |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.0 inch |
| Material | Brass |
| Media | Water |
| Operating Pressure | 10 KG |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Coil Voltage | 24V |
| Control | Direct-Operated |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | 1 |
| Packaging Size | 1 |
| Weight | 2 KG |
| Voltage | 230V AC , 24V DC |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4600 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 inch |
| Media | Water |
| Material | Brass |
| Automation Grade | Automatic |
| Maximum Pressure | 10 |
| End Connection Type | Threaded |
| Imported | 10 kg |
| Application | AIR,WATER |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering a wide range of Industrial Automation Solution to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients .
₹ 8077 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Media | Water |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Pressure | 10 Bar |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 552 / Piece Get Latest Price
| Inlet Pressure | 50 PSI |
| Media | Air |
| Brand | Festo |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Thread Type | BSP |
| Type of Product | Regulator |
| Model No | R13614 |
| End Connection Type | Screwed |
| Port size | 6.35 mm |
| Flow Rate | 600 |
| Maximum Operating Pressure | 15 Bar |
| Country of Origin | India |
| Applicable Pressure Range | 0.5 - 10 ba |
₹ 2236 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/4 inch |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 892 / Piece Get Latest Price
| Series | E12612 |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Valve Function | 2/2 |
| Port Size | G1/4 |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 892 / Piece Get Latest Price
| Series | E14612W |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Valve Function | 3/2 Way |
| Port Size | G1/4 |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 892 / Piece Get Latest Price
| Series | E14612 |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Valve Function | 3/2 Way |
| Port Size | G1/4 |
| Media | Air |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 30 bar |
| Material | Aluminium |
| Media | Air |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Valve Type | Hydraulic Directional |
| Color | Black,Silver |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 230 V AC |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | PEV-1/4-B-OD |
| Brand | Festo |
| Max. Pressure | 12 bar |
₹ 2826 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gas Solenoid Valve |
| Media | Air |
| Product Type | 5 Way |
| Port Size | 1/8 inch |
| Coil Type | Single |
| End Connection | Screwed |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Operating Voltage | 24 Volt (AC) |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| 1 | 2 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | BRASS |
| Maximum Pressure | 0-10 |
| Maximum Temperature | 150 |
| Application | AIR WATER |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Media | Air |
| Usage/Application | Industrial |
| Pressure | 10 Bar |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V AC |
| Valve Size | 70 mm |
| Type of Valve | Solenoid Valve |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2188 / Piece Get Latest Price
| Stroke Length | 50 mm |
| Shaft Diameter | 25 mm |
| Force | 10 |
| Material | ALUMINIUM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India