Manufacturer of a wide range of products which include pneumax pneumatic cylinder, pneumatic frl unit, pneumatic frl unit ac4010-04 1/2, pneumax frl unit, akari ac4010-06 fr+l with gauge and metal guard and festo solenoid valve.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | up to 10 bar |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Port Size | 1/2 inch |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 1/2 inch |
| Brand | BOPTECH |
| Pressure Range | 10 bar |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver,Black |
| BOPTECH | 10 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
BOPTECH 1/2" FRL .
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 1/2 inch |
| Operating Pressure | 120 Bar |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 1/2 inch |
| Features | Rust Proof |
| Usage/Application | Compressed Air |
| Pressure Gauge | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 1/2 inch |
| Brand | Pneumax |
| Usage/Application | Industrial |
| Pressure Range | 10 bar |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 3/4 inch |
| Filter Type | Bronze |
| Brand | Akari |
| Usage/Application | Industrial/Workshops |
| Model Name/Number | AC4010-06 |
| Item Code | AC4010-06 |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3302 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gas Solenoid Valve |
| Media | Air |
| Product Type | 5 Way |
| Port Size | 1/4 inch |
| Coil Type | Single |
| End Connection | Screwed |
| Diaphragm Material | Nitrile (NBR) |
| Operating Voltage | 24 Volt (AC) |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4900 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Air Controlling |
| Filter Type | Controlling Air |
| Material | Aluminium |
| Working Pressure | 8 Bar |
| Mounting | Wall |
| Features | Rust Proof |
Minimum order quantity: 200 Piece
Mohammad Areeb (Proprietor)
Industrial Automation Solution
3339, Gali Sawar Khan, Kucha Pandit Lal Kuan
New Delhi - 110006, Delhi, India